Problemy zawodowe i życiowe ? dźwignia rozwoju czy przeszkoda? cz. 4

Ostatecznym wyznacznikiem czasu żałoby powinien być poziom naszego oddźwięku emocjonalnego, czyli ta cecha, która jest jedną z podstawowych składowych naszego temperamentu.

Ostatecznym wyznacznikiem czasu żałoby powinien być poziom naszego oddźwięku emocjonalnego, czyli ta cecha, która jest jedną z podstawowych składowych naszego temperamentu. Zwykle określa się ją dwubiegunowo, jako prymalność albo sekundalność. Oba te bieguny są rozłożone na skali. W testach na temperament skala jest zwykle dziewięciopunktowa. Im większa ilość uzyskanych punktów tym wyższy poziom sekundalności.

Temat nowoczesnych testów na temperament jest dość rozległy i był już omawiany w odrębnym cyklu. Tu skupię się tylko na tym, co jest interesujące z punktu widzenia wyznaczania sobie realnego okresu żałoby. Osoby sekundalne zwykle przeżywają wszystko długo i bardzo głęboko. Natomiast u prymalnych wybuch emocji jest krótki, silny, ale szybko zanika. Klasycznym przykładem sekundalności jest typ sentymentalny, zaś prymalności choleryk. Gdy choleryk pokłóci się z sentymentalnym, szybko wyładuje swój gniew i zapomni o sprawie. Za to sentymentalny będzie rozpamiętywał całą kłótnię bardzo długo i głęboko ją przeżywał.

[ 01/10/2012 ]
1 | 2 | 3 | 4 | 5