Strategia inwestowania w siebie. Planowanie życia i kariery cz. 4

Choć wielu ludziom od dawna takie podejście wydaje się niepraktyczne, to musimy przyjąć, że planowanie kariery musi być oparte o osobiste zainteresowania i predyspozycje.

Choć wielu ludziom od dawna takie podejście wydaje się niepraktyczne, to musimy przyjąć, że planowanie kariery musi być oparte o osobiste zainteresowania i predyspozycje. Już sama wnikliwa analiza zainteresowań może wskazać te predyspozycje i częściowo ułatwić wybór. Jeśli ktoś lubi majsterkować, to raczej trudno oczekiwać, że zostanie dobrym naukowcem teoretykiem. Natomiast może to być podstawą wyboru zawodu mechanika lub też konstruktora. Natomiast osoba spędzająca dużo czasu nad książkami raczej nie powinna szukać tego rodzaju zajęcia, w którym wymagane są zdolności manualne. Siłą rzeczy podane przykłady są znacznie uproszczone, ale mam nadzieję, że Czytelnicy zrozumieją, o co mi chodzi.

Takie podejście może sugerować nierealne marzycielstwo, czyli poszukiwanie wymarzonego zawodu bez liczenia się z realiami. Zarzut ten jest tylko częściowo słuszny, choć nie można go całkowicie ignorować. Sama ocena predyspozycji nie wystarczy, lecz musi stanowić punkt wyjścia dla dalszych poszukiwań.

[ 03/12/2012 ]
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6